fbpx

Windykacja – na czym polega odzyskiwanie długów?

Pojęcie windykacji niewątpliwie znane jest każdemu przedsiębiorcy. Prowadząc działalność warto być przygotowanym na każdą…

Pojęcie windykacji niewątpliwie znane jest każdemu przedsiębiorcy. Prowadząc działalność warto być przygotowanym na każdą sytuację – również na taką, kiedy to kontrahent zwleka z uregulowaniem płatności za dostarczone produkty, bądź usługi. Na czym polega windykacja i jak szybko zlecić ją na platformie Apfino? Podpowiadamy w tym artykule!

rachunek i kalkulator

Windykacja – definicja według Słownika Języka Polskiego – to dochodzenie w sposób określony w przepisach swoich praw do rzeczy lub zapłaty. Windykacja to zatem odzyskiwanie należności, czyli proces dochodzenia do należnych świadczeń (pieniężnych lub niepieniężnych) od dłużnika w ramach przepisów obowiązującego prawa.

Windykacja należności w praktyce – jak to wygląda?

Jaki moment możemy uznać za początek windykacji? Jest nim ten, kiedy kontrahent nie wywiązał się z płatności za fakturę w terminie i pojawia się problem z nawiązaniem z nim kontaktu. Przedsiębiorstwo może we własnym zakresie prowadzić czynności dotyczące odzyskiwania należności, bądź zlecić je wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej, która prowadzi działania w jego imieniu, bądź „wykupuje” długi od klienta i egzekwuje ich spłatę.

Sprawę odzyskiwania należności można automatycznie skierować na drogę sądową, bądź w drugim przypadku – skupić się na negocjacjach z klientem w ramach windykacji polubownej. Głównym celem windykacji polubownej są rozmowy oraz mediacje z klientem, które mają doprowadzić do ustalenia dogodnego terminu uregulowania długu i w efekcie jak najszybszej spłaty należności.

Profesjonalne odzyskiwanie długów to jedna z możliwości na zniwelowanie zatorów płatniczych w przedsiębiorstwie i wzmocnienie płynności finansowej. Obok windykacji wsparciem dla Twojego biznesu może być także finansowanie faktur, czyli faktoring online, który również zlecisz na platformie Apfino.

Windykacja w Apfino – jak wygląda ten proces?

Usługę windykacji na platformie Apfino dostarcza firma windykacyjna Kaczmarski Inkasso, która ma wieloletnie doświadczenie w negocjacjach z klientami w zakresie windykacji. Specjaliści zauważają, że zdarzają się w Polsce przedsiębiorcy, którzy obawiają się zlecić profesjonalistom odzyskanie długów, ponieważ wpłynie to negatywne na relacje biznesowe z kontrahentem. Nic bardziej mylnego – windykacja polubowna prowadzona przez fachowców, którzy świetnie orientują się w specyfice różnych branż może prowadzić w niektórych przypadkach nawet do poprawienia kontaktów – potwierdzają to negocjatorzy w Kaczmarski Inkasso.

Odzyskiwanie należności w Apfino pozwala na szybkie działanie, ponieważ dosłownie za pomocą kliku kliknięć zgłaszasz fakturę do firmy windykacyjnej, a następnie na bieżąco sprawdzasz jej postępy. Co bardzo istotne, koszty ponosisz jedynie za odzyskane długu – wtedy, kiedy Twoja sprawa zakończy się sukcesem. Kaczmarski Inkasso pobiera prowizję jedynie za zrealizowaną windykację. Ponadto, od wierzyciela możesz dochodzić kosztów prowizji – sankcjonuje to Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Firma windykacyjna może również wynegocjować tę kwotę od Twojego kontrahenta.

Windykacja faktur w Apfino – jak zlecić usługę odzyskiwania należności?

Jeśli korzystasz z programu Comarch ERP XT, informacje dotyczące tej usługi znajdują się na pulpicie w zakładce Windykacja. Aby zlecić odzyskiwanie należności, konieczne jest utworzenie bezpłatnego konta na platformie Apfino (na adres mailowy, z którego korzystasz w programie Comarch ERP XT) oraz integracja obu kont. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o windykację w Apfino oraz skorzystanie z usługi.

Faktury, które możesz zlecić do windykacji znajdziesz w zakładce Windykacja na pulpicie w programie Comarch ERP XT (po kliknięciu w przycisk „Pokaż faktury do windykacji” lub „Zobacz faktury”). W szczegółach niezapłaconej faktury znajdziesz opcję „Zleć odzyskanie pieniędzy”.

Zapisz się na newsletter

Nie przegap wartościowych informacji ze świata finansów i biznesu!

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.