fbpx
Menu
Menu

Windykacja – na czym polega odzyskiwanie długów?

Jak działa proces windykacyjny? Zobacz, jak zlecić usługę odzyskiwania należności w Apfino

Pojęcie windykacji niewątpliwie znane jest każdemu przedsiębiorcy. Prowadząc działalność warto być przygotowanym na każdą sytuację – również na taką, kiedy to kontrahent zwleka z uregulowaniem płatności za dostarczone produkty, bądź usługi. Na czym polega windykacja i jak szybko zlecić ją na platformie Apfino? Podpowiadamy w tym artykule!

rachunek i kalkulator

Windykacja – definicja według Słownika Języka Polskiego – to dochodzenie w sposób określony w przepisach swoich praw do rzeczy lub zapłaty. Windykacja to zatem odzyskiwanie należności, czyli proces dochodzenia do należnych świadczeń (pieniężnych lub niepieniężnych) od dłużnika w ramach przepisów obowiązującego prawa.

Windykacja należności w praktyce – jak to wygląda?

Jaki moment możemy uznać za początek windykacji? Jest nim ten, kiedy kontrahent nie wywiązał się z płatności za fakturę w terminie i pojawia się problem z nawiązaniem z nim kontaktu. Przedsiębiorstwo może we własnym zakresie prowadzić czynności dotyczące odzyskiwania należności, bądź zlecić je wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej, która prowadzi działania w jego imieniu, bądź „wykupuje” długi od klienta i egzekwuje ich spłatę.

Sprawę odzyskiwania należności można automatycznie skierować na drogę sądową, bądź w drugim przypadku – skupić się na negocjacjach z klientem w ramach windykacji polubownej. Głównym celem windykacji polubownej są rozmowy oraz mediacje z klientem, które mają doprowadzić do ustalenia dogodnego terminu uregulowania długu i w efekcie jak najszybszej spłaty należności.

Profesjonalne odzyskiwanie długów to jedna z możliwości na zniwelowanie zatorów płatniczych w przedsiębiorstwie i wzmocnienie płynności finansowej. Obok windykacji wsparciem dla Twojego biznesu może być także finansowanie faktur, czyli faktoring online, który również zlecisz na platformie Apfino.

Windykacja w Apfino – jak wygląda ten proces?

Usługę windykacji na platformie Apfino dostarcza firma windykacyjna Kaczmarski Inkasso, która ma wieloletnie doświadczenie w negocjacjach z klientami w zakresie windykacji. Specjaliści zauważają, że zdarzają się w Polsce przedsiębiorcy, którzy obawiają się zlecić profesjonalistom odzyskanie długów, ponieważ wpłynie to negatywne na relacje biznesowe z kontrahentem. Nic bardziej mylnego – windykacja polubowna prowadzona przez fachowców, którzy świetnie orientują się w specyfice różnych branż może prowadzić w niektórych przypadkach nawet do poprawienia kontaktów – potwierdzają to negocjatorzy w Kaczmarski Inkasso.

Odzyskiwanie należności w Apfino pozwala na szybkie działanie, ponieważ dosłownie za pomocą kliku kliknięć zgłaszasz fakturę do firmy windykacyjnej, a następnie na bieżąco sprawdzasz jej postępy. Co bardzo istotne, koszty ponosisz jedynie za odzyskane długu – wtedy, kiedy twoja sprawa zakończy się sukcesem. Kaczmarski Inkasso pobiera prowizję jedynie za zrealizowaną windykację. Ponadto, od wierzyciela możesz dochodzić kosztów prowizji – sankcjonuje to Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Firma windykacyjna może również wynegocjować tę kwotę od Twojego kontrahenta, a co za tym idzie, masz możliwość skorzystania z windykacji na koszt dłużnika.

Windykacja faktur w Apfino – jak zlecić usługę odzyskiwania należności?

Aby zlecić odzyskiwanie należności, konieczne jest utworzenie bezpłatnego konta na platformie Apfino. Jeśli zarządzasz swoją firmą w systemie Comarch ERP, zintegruj konta i aktywuj usługę, a następnie dodaj kolumnę „Windykacja” na liście faktur sprzedażowych. Teraz przy fakturach, których termin płatności upłynął, znajdziesz przycisk „Odzyskaj pieniądze”(faktury możesz zlecać także w Apfino). Szczegóły twojej sprawy możesz na bieżąco śledzić na platformie Apfino.

Zobacz nasze instruktaże w formie video, które pokazują, jak aktywować usługi w Apfino.

Jeżeli nie korzystasz z systemów Comarch ERP, załóż darmowe konto w Apfino i aktywuj usługę windykacji polubownej. Teraz możesz przesyłać przeterminowane faktury i przekazywać je firmie windykacyjnej.

Zapisz się na newsletter

Nie przegap wartościowych informacji ze świata finansów i biznesu!

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.