fbpx
Menu
Menu

Ubezpieczenie firmy – co obejmuje i jakie warto wybrać dla swojej działalności gospodarczej?

Jakie ubezpieczenie warto wybrać dla swojej firmy?

Płynność finansowa, możliwość nieustannego rozwoju, nowe inwestycje czy dobre kontakty z kontrahentami – te czynniki z pewnością pozwalają każdemu przedsiębiorcy czuć stabilność w biznesie. Prowadząc działalność gospodarczą, musimy pamiętać także o różnego rodzaju losowych zdarzeniach, które mogą być negatywne w skutkach i najlepiej jak najwcześniej zdecydować się na ubezpieczenie firmy.

Pożar, zalanie, kradzież czy, w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykany, atak hakerski – przykre sytuacje niestety się zdarzają. Bezpieczeństwo firmy może zaburzyć także nieprawidłowo wykonane zlecenie czy wyrządzenie szkody innemu podmiotowi. Zachować spokój pozwoli ubezpieczenie firmy od nieszczęśliwych wypadków czy od odpowiedzialności cywilnej. Jakie rodzaje ubezpieczeń dla firm można znaleźć na rynku i jakie warto wybrać dla swojej działalności? Podpowiadamy w tym tekście, a także rozmawiamy na ten temat z ekspertką – Barbarą Cyganik w podcaście Przyspiesz biznes w odcinku pt. Wszystko o ubezpieczeniach dla Twojej firmy.

Czy ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe?

Są takie branże, w których posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne. Należą do nich takie profesje, w których istnieje duże ryzyko bezpośredniego wyrządzenia krzywdy klientowi. Wśród tych zawodów są m.in. lekarze, dentyści, adwokaci, komornicy sądowi, radcy prawni, notariusze, architekci i inżynierzy budowlani, doradcy podatkowi czy brokerzy finansowi.

Obowiązkowe jest także wykupienie ubezpieczenia OC dla samochodu firmowego, jeśli taki pojazd jest wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej.

Poza grupami wysokiego ryzyka ubezpieczenie firmowe nie jest konieczne, natomiast z pewnością warto je rozważyć. Zabezpieczenie mienia pozwoli zachować stabilną sytuację finansową podczas nieoczekiwanych wydarzeń. Oferta na rynku ubezpieczeń dla biznesu jest ogromna i na tyle elastyczna, że bez wątpienia każdy przedsiębiorca znajdzie rozwiązanie dopasowane do oczekiwań.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla firm

Ubezpieczenie OC działalności gospodarczej jest przez przedsiębiorców wybierane najczęściej. Polega na tym, że firma ubezpieczeniowa wypłaca stosowne odszkodowanie w przypadku szkody wyrządzonej osobie trzeciej, co pozwala zachować płynność finansową w momencie wystąpienia zdarzenia losowego.

Wybierając polisę ubezpieczenia OC firmy, przedsiębiorca dostosowuje rodzaj ochrony do swoich indywidualnych potrzeb. Inny zakres będzie w przypadku ubezpieczenia firmy budowlanej, a inny np. firmy transportowej. Podobnie jest, jeśli chodzi o wielkość przedsiębiorstwa – ubezpieczenie firmy jednoosobowej w zakresie odpowiedzialności cywilnej może obejmować inne czynniki ryzyka niż ubezpieczenie średniego biznesu lub korporacji.

Wyróżniamy ubezpieczenie OC deliktowe (dotyczy szkód powstałych w wyniku czynu zabronionego) oraz OC kontraktowe (dotyczy szkód związanych z niewykonaniem lub niewłaściwym wykonaniem pracy). Ubezpieczenie firmy od odpowiedzialności cywilnej może mieć bardzo szeroki zakres. Może przydać się np. w sytuacji, gdy pieszy przewróci się na nieodśnieżonym chodniku przed twoim biurem czy kiedy jako najemca lokalu wyrządzisz szkodę (np. poprzez zalanie) w lokalu piętro niżej.

Ubezpieczenie majątku firmy

Jeśli w ramach prowadzenia działalność korzystasz ze specjalistycznego sprzętu, kosztownych maszyn czy innych wartościowych urządzeń, z pewnością warte rozważenia powinno być ubezpieczenie majątku firmy (inaczej mienia firmy).

W ramach ubezpieczenia mienia możesz objąć ochroną lokale firmowe i budynki (łącznie z ich wyposażeniem), maszyny budowlane i produkcyjne, sprzęt elektroniczny (również przenośny), oprogramowanie, surowce, półprodukty czy gotówkę.

Majątek firmy możesz ubezpieczyć od zdarzeń losowych (jak pożar, powódź, zalanie), aktów wandalizmu czy kradzieży i włamania. Na rynku znajdziesz także ubezpieczenia all risk, czyli obejmujące wszystkie możliwe ryzyka.

Ubezpieczenie od utraty zysku

Twoja firma istnieje właśnie po to, aby generować zysk. Przestoje w firmie mogą prowadzić do zatorów płatniczych i utraty płynności finansowej. Od wszelkiego rodzaju kryzysowych sytuacji również możesz się ubezpieczyć, wybierając ubezpieczenie firmy od utraty zysku.

Jeśli np. w związku z brakiem surowców linia produkcyjna w twoim przedsiębiorstwie nie będzie pracować, możesz otrzymać z ubezpieczenia te środki, które wygenerowałaby w tym czasie firma.

Ubezpieczenie należności (kredytu kupieckiego) – jak działa?

Ubezpieczenie tego typu zapewnia ochronę przed utrata płynności finansowej firmy w przypadku braku płatności ze strony kontrahenta, bądź jego niewypłacalności czy bankructwa. Ten rodzaj ubezpieczenia firmowego staje się coraz bardziej popularny w związku z czynnikami, które mają ogromny wpływ na działalność przedsiębiorstw, jak pandemia, wojna czy kryzys gospodarczy.

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń, polskie firmy ubezpieczeniowe objęły ochroną w 2021 roku o 12% więcej należności handlowych niż w 2020 roku. Co więcej, w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną, to właśnie ubezpieczenia należności w dużej mierze pomagają budować stabilność finansową przedsiębiorstw.

Ubezpieczenie cybernetyczne

Ubezpieczenie cybernetyczne to szczególny rodzaj ubezpieczenia dla firm, które opierają swoje działania na systemach komputerowych.

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj świat biznesu bez internetu, chmury i obecności w przestrzeni online. Coraz częściej niestety jesteśmy narażeni na działania cyberprzestępców, które mogą spowodować np. nieupoważniony dostęp do danych Twoich klientów (który z kolei może wiązać się z ogromnymi karami finansowymi) czy zablokowanie Twojej witryny i związane z tym straty finansowe. Ubezpieczenie cybernetyczne zweryfikuje spełnienie zabezpieczeń i odciąży finanse przedsiębiorstwa w sytuacji wystąpienia ataku hakerskiego.

Cena ubezpieczenia dla firm – od czego zależy?

Ubezpieczenie działalności gospodarczej wiąże się oczywiście z kosztami. Firmy ubezpieczeniowe mają różne oferty, a cena ubezpieczenia firmy jednoosobowej czy większego przedsiębiorstwa może być naprawdę zróżnicowana. Warto rozważyć skorzystanie z usług doradcy ubezpieczeniowego, który ma rozeznanie na rynku, może przedstawić oferty wielu ubezpieczycieli i po zapoznaniu się ze specyfiką Twojego biznesu, dobierze odpowiednie ubezpieczenie firmy.

Cena, zwana składką ubezpieczenia dla działalności gospodarczej zależy od wielu czynników. Wpływ na nią ma przede wszystkim wybrany typ ubezpieczenia i zakres ochrony oraz odpowiednie sumy ubezpieczenia, które szacuje się i dobiera w zależności od typu ubezpieczenia.

Należy pamiętać, że na składkę wpływ będą mieć czynniki charakteryzujące Twoją firmę, takie jak:

  • branża,
  • zakres geograficzny działalności,
  • wielkość przedsiębiorstwa,
  • wartość majątku.

Różne przedsiębiorstwa mogą ponosić różne koszty nawet przy takim samym zakresie ochrony. Mogą również wystąpić dodatkowe czynniki wpływające na prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, które możemy minimalizować, na przykład poprzez stosowanie systemów antywłamaniowych czy przeciwpożarowych, co obniży koszt ubezpieczenia.

Źródło:

  • https://piu.org.pl/polskie-firmy-ubezpieczyly-obroty-handlowe-o-wartosci-prawie-650-mld-zl/

Zapisz się na newsletter

Nie przegap wartościowych informacji ze świata finansów i biznesu!

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.