fbpx
Menu
Menu

Reklama internetowa firmy – jak budować marketing online?

Jak reklamować swoją firmę w Internecie?

Wcielenie pomysłu na biznes w życie wydaje się być sporym wyzwaniem, ale to dopiero początek drogi każdego przedsiębiorcy. Posiadanie świetnego produktu czy świadczenie fantastycznej usługi to nie wszystko – przecież odbiorcy muszą się dowiedzieć, że one istnieją. Dlatego tak ważna jest reklama internetowa firmy.

Zapraszamy do świata eventów i wydarzeń firmowych – w jednym z odcinków podcastu Przyspiesz biznes dowiesz się, jak efektywnie wykorzystać eventy w Twoim biznesie.

Dlaczego warto reklamować firmę w Internecie?

Jak podaje Raport Strategiczny IAB Polska, w naszym kraju z Internetu korzysta 93,3% populacji, a od roku 2020 liczba internautów wzrosła aż o milion! Co więcej, 85,7% Polaków w wieku 16–75 lat deklaruje, że korzysta z sieci regularnie.

Internet jest medium masowym, które wielu z nas nosi ze sobą codziennie w swoim smartfonie. Reklama internetowa pozwoli zatem dotrzeć z ofertą do twoich potencjalnych lub lojalnych odbiorców. Skuteczna reklama internetowa firmy sprawia, że o twojej działalności dowiedzą się inni ludzie, zainteresowani tym, co robisz i będą chętni na wydanie u ciebie swoich pieniędzy. Nieważne czy zajmujesz się sprzedażą w Internecie czy posiadasz punkt gastronomiczny w swoim mieście – reklama firmy w Internecie może znacząco wpłynąć na twoją rozpoznawalność i wzrost przychodów.

Reklama internetowa firmy – od czego zacząć?

To jest jasne, że każda firma, aby działać, musi przynosić dochody. Nawet jeżeli zakładasz biznes po to, by nieść realną pomoc ludziom, zwierzętom czy środowisku i zysk nie jest dla ciebie wartością nadrzędną, musisz posiadać środki na regularne wypłaty wynagrodzeń dla pracowników, opłatę czynszu lokalu użytkowego czy na podatki i zobowiązania, np. do ZUS-u. Jeśli chcesz pozyskać nowych klientów czy zainteresować inwestorów, reklama w Internecie to rozwiązanie dla Ciebie!

Każda branża i każda firma ma swoją specyfikę i nie u wszystkich sprawdzą się wszystkie rodzaje reklamy internetowej, nie ma również jednej konkretnej taktyki marketingowej, która przyniesie tobie i twojemu biznesowi wymarzone rezultaty. Dlatego pierwszym krokiem w reklamie internetowej twojej firmy powinna być strategia. Aby ją stworzyć, weź pod uwagę kilka kwestii:

  • Jaki jest cel działań reklamowych? Co konkretnie chcesz osiągnąć?
  • Do kogo kierujesz swoje reklamy? Kto jest twoją grupą docelową? W odpowiedzi na te pytania pomoże ci stworzenie persony, czyli idealnego reprezentanta twojego klienta.
  • Czy treści, które publikujesz w sieci (np. na swojej stronie internetowej) są dopasowane do grupy docelowej?
  • Jakie do tej pory działania reklamowe prowadziłaś/eś? Jakie były ich efekty?
  • Jaki budżet możesz przeznaczyć na reklamę firmy?
  • Czy masz środki finansowe i czasowe, aby reklamą w Internecie zajmować się samodzielnie czy planujesz zatrudnić wyspecjalizowaną agencję?
  • Jakie formy reklamy internetowej wykorzystuje twoja konkurencja?

Zobacz także odcinek podcastu Przyspiesz biznes i sprawdź czy marketing Twojej firmy jest legalny!

Reklama internetowa firmy – propozycje działań reklamowych

Rodzajów reklamy internetowej jest bardzo dużo i najczęściej funkcjonują one w systemie naczyń połączonych i nierzadko skuteczna reklama firmy w Internecie wymaga specjalistycznej wiedzy, bądź skorzystania z pomocy profesjonalistów. Jeśli zaczynasz przygodę z promocją swojego biznesu w sieci, koniecznie sprawdź nasze propozycje działań, których możesz podjąć się samodzielnie!

1. Wizytówka Google Moja Firma

Must have każdej firmy, szczególnie, jeśli prowadzisz biznes lokalny, masz punkt stacjonarny i zależy ci, by ludzie odkryli twoją działalność. Jest to całkowicie darmowe rozwiązanie, które pozwala na widoczność na mapach Google i w wyszukiwarce.

Do wizytówki dodaj wszelkie dane kontaktowe, godziny otwarcia, adres strony internetowej, możesz dołączyć specjalne oferty dla klientów, a także zdjęcia, np. produktów czy wnętrza lokalu. Wizytówka pozwala na dodawanie opinii przez twoich klientów, dlatego warto zachęcać ich, aby pozostawiali pozytywne noty.

2. Strona internetowa

Posiadanie własnej strony internetowej ma wiele zalet. Przede wszystkim, łączysz ją z innymi rodzajami reklam firmy w Internecie (zarówno darmowymi, jak i płatnymi) i wykorzystujesz ich pełny potencjał.

Ponadto, na swojej stronie masz całkowitą kontrolę nad treściami, które publikujesz. Gdy umieszczasz informacje na serwisach zewnętrznych, nigdy nie możesz mieć pewności czy treść nie zostanie po pewnym czasie usunięta czy zmodyfikowana.

3. Blog i content marketing

Rozszerzając temat strony internetowej, warto także wspomnieć o sekcji blogowej, którą dobrze jest umieścić w ramach swojej domeny. Na blogu publikuj merytoryczne teksty związane z twoją branżą, rozwiązuj problemy i wątpliwości swoich potencjalnych klientów.

Tworząc treści na blogu firmowym, możesz stać się ekspertem w danej dziedzinie i budować zaufanie u swoich odbiorców. Prowadzenie bloga to czynność, która jest czasochłonna, ale systematyczne i wartościowe publikacje mogą mieć bardzo duży wpływ na reklamę strony internetowej i pozycjonowanie.

4. Pozycjonowanie

Jaki pierwszy krok wykonujesz, gdy chcesz znaleźć odpowiedź na jakiekolwiek pytanie? Moglibyśmy się założyć, że w większości przypadków byłoby to „sprawdzam w Google”. Nic dziwnego, bowiem w raporcie IAB czytamy, że Google od lat jest wyszukiwarką nr 1 w Polsce (na drugim miejscu jest Bing, który zwiększa swoją popularność za sprawą integracji z Chatem GPT).

Zobacz także: Narzędzia AI w biznesie – poznaj wskazówki eksperta!

W zakres pozycjonowania wchodzi szereg działań, które wykonujesz, aby na dane zapytanie internauty, na jak najwyższej pozycji organicznej (bezpłatnej) w wyszukiwarce pojawił się odnośnik do twojej strony – landing page, strony produktowej czy artykułu na blogu. Pozycjonowanie zatem ma na celu zwiększyć twoją widoczność w internecie, ale jest to długodystansowy rodzaj reklamy internetowej, który wymaga cierpliwości i bieżącego udoskonalania strony. Poza optymalizacją treści i kodu na stronie, kluczowe są także działania poza domeną, jak np. pozyskiwanie linków do twojej strony w wartościowych serwisach zewnętrznych.

5. Reklama firmy w Google Ads

Jest to płatna reklama w ekosystemie Google oraz w serwisach partnerskich. Twoja firma może reklamować się w wyszukiwarce (wtedy wyniki na zapytania pojawiają się na samej górze), w formie video na kanale Youtube, a także w formie banerów graficznych na stronach internetowych, współpracujących z Google.

W Google Ads reklamy możesz rozliczać w systemie CPC (ang. cost per click), więc zapłacisz dopiero wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę.

6. Media społecznościowe

Raport IAB podaje, że 71% Polaków korzysta z portali społecznościowych. Najchętniej korzystamy z Facebooka, Instagrama i YouTube’a, natomiast największy wzrost popularności odnotował w 2022 roku TikTok (+27,6% zasięgu).
Obecność na Facebooku to dla wielu przedsiębiorców już norma. Utworzenie i utrzymanie profilu firmowego nic nie kosztuje, a może przyczynić się do pozyskania nowych klientów. Facebook to medium, które sprawdzi się praktycznie dla każdej branży. Jednym ze sposobów na zbudowanie lojalnej społeczności w tym medium jest stworzenie grupy, której tematyka będzie nawiązywać do twojej marki, a użytkownicy będą mogli w jej ramach dyskutować i dzielić się informacjami.

Każdy portal społecznościowy rządzi się swoimi prawami i wymaga systematycznych i ciekawych publikacji oraz bieżącej aktywności (odpowiadanie na wiadomości, komentarze czy wzmianki) – samo posiadanie firmowego profilu to niestety zbyt mało, aby stać się rozpoznawalną marką w sieci. Pamiętaj, że nie musisz publikować we wszystkich portalach – wybierz te, z których korzystają twoi klienci i dopasuj do nich swoją komunikację. Media społecznościowe są ciągle rozwijane o nowe funkcje, więc warto być na bieżąco z trendami.

Zobacz także: Jak skutecznie promować konto firmowe na Instagramie?

7. Newsletter – e-mail marketing

Można założyć, że użytkownicy, którzy świadomie zapisują się na newsletter na twojej stronie internetowej, należą do grona twoich lojalnych lub potencjalnych klientów. Są to zatem ludzie zainteresowani twoimi usługami, produktami czy treściami.

Wysyłka newslettera to dobry sposób kontaktu z odbiorcami – w mailingu zaprezentuj nowości, oferty specjalne czy rabaty, a także przesyłaj ciekawostki i materiały, które nie są nigdzie indziej dostępne, co sprawi, poczują się wyjątkowo. Pamiętaj o tym, że e-mail marketing możesz kierować wyłącznie do osób, które wyraziły na to zgodę (np. poprzez zaznaczenie odpowiedniego checkboxa na twojej stronie) i musisz zamieścić możliwość wypisania się z newslettera w każdej wiadomości.

Zobacz także: 5 zasad RODO, o których każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć

8. Materiały video i webinary

Internauci lubią konsumować treści video – czy to w formie krótkich, kilkunastosekundowych materiałów czy dłuższych realizacji. Forma video, którą możesz wprowadzić do reklamy swojej firmy jest tak naprawdę dowolna – zależy od twojej kreatywności i zaangażowania.

Ciekawy materiał możesz nagrać smartfonem i bezpośrednio opublikować w social mediach – na Facebooku, Instagramie czy TikToku oraz na YouTubie. Chcesz budować wizerunek eksperta/ekspertki? Twórz filmy instruktażowe i poradnikowe oraz organizuj webinary i transmisje live, w których będzie uczestniczyć twoja społeczność.

Źródło:

  • https://raportstrategiczny.iab.org.pl/

Zapisz się na newsletter

Nie przegap wartościowych informacji ze świata finansów i biznesu!

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.