fbpx
Czym charakteryzują się odnawialne źródła energii?

Coraz większy udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w miksie energetycznym kraju niesie za sobą wiele korzyści. Czystsze powietrze, mniej zanieczyszczeń, a także uniezależnienie od dostawców energii konwencjonalnej, to tylko kilka z nich. Dlaczego warto już teraz zainteresować się zieloną energią? Dowiedz się więcej w artykule!

odnawialne źródła energii

Jeśli interesuje cię temat samochodów elektrycznych, zapoznaj się z odcinkiem podcastu Przyspiesz Biznes, w którym wraz z ekspertem Januszem Grądzkim rozmawiamy o tym, jak twoja firma zarobi na elektromobilności.

OZE – co to jest?

OZE pochodzi od pojęcia odnawialne źródła energii, który obejmuje szereg różnego rodzaju źródeł energii elektrycznej i cieplnej, które są niewyczerpywalne i są alternatywą dla tradycyjnych paliw kopalnych. Produkcja energii w ramach OZE jest dużo bezpieczniejsza dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego oraz wspiera niezależność energetyczną państw.

Energia z OZE jest pozyskiwana z powtarzających się procesów, które mają miejsce w przyrodzie. Dlatego nazywa się ja energią odnawialną, ponieważ zasoby krążą w środowisku, a jeśli nastąpi ich ubytek, to jest on szybko odbudowywany. Natomiast nieodnawialne źródła energii, do których zaliczamy paliwa kopalne (gaz ziemny, węgiel i ropę naftową), powstawały przez setki lat, i nawet jeśli ich odbudowa byłaby kiedyś możliwa, to biorąc pod uwagę potrzeby dzisiejszego świata, nie starczyłoby czasu, aby na to czekać. Poza tym, energia pochodząca z nieodnawialnych źródeł, wpływa negatywnie na ludzi i zwierzęta oraz sytuację ekonomiczno-polityczną wielu krajów, a także pogłębia kryzys klimatyczny.

Odnawialne źródła energii – przykłady

Energia ze źródeł odnawialnych może pochodzić ze słońca, wiatru, wody, biomasy i geotermii. Poniżej przyjrzymy się każdemu z rodzajów.

  • Energia słoneczna – energię wytworzoną z promieniowania słonecznego można wykorzystać zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i energii cieplnej. Energia elektryczna jest wytwarzana za pomocą paneli fotowoltaicznych, które pozyskują energię promieniowania słonecznego, następnie wytwarzają prąd stały, który po trafieniu do inwertera przekształcony zostaje w prąd zmienny, którym można zasilić np. domowe AGD. Natomiast energia cieplna wytwarzana jest w kolektorach słonecznych i ze specjalistycznych urządzeń płynie do systemu grzewczego w budynku.
  • Energia wiatrowa – opiera się na pracy turbin wiatrowych, które przekształcają kinetyczną energię wiatru w energię elektryczną. Turbiny mogą być zlokalizowane na lądzie lub na zbiornikach wodnych (morzach i oceanach).
  • Energia wodna – pozyskiwana jest dzięki sile przepływającej wody przy wykorzystaniu specjalnych budowli hydrotechnicznych. W ramach tego rodzaju OZE wykorzystuje się również energię pływów i prądów w przeznaczonych do tego elektrowniach pływowych.
  • Energia biomasy – w procesie pozyskiwania energii bierze udział biomasa, czyli różnego rodzaju substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, zarówno w stanie ciekłym gazowym, jak i stałym, które ulegają biodegradacji. Substancje te pochodzą najczęściej z produktów i odpadów produkcji rolnej, leśnej i przemysłu przetwarzającego te produkty. Spalanie biomasy pozwala wyprodukować energię elektryczną i cieplną.
  • Energia geotermalna – geotermią określamy energię pochodząca z wnętrza ziemi. Za pomocą odwiertów pobiera się spod ziemi gorącą wodę lub parę wodną i przetwarza na energię – cieplną oraz elektryczną. Jest to najtrudniejsza w pozyskaniu energia ze źródeł odnawialnych.

Zobacz także: Dyrektywa Omnibus, cyfrowa i towarowa – nowe regulacje w ustawie o prawach konsumenta 

Odnawialne źródła energii w Polsce

Najpopularniejszą metodą pozyskiwania zielonej energii w Polsce jest energetyka słoneczna, w głównej mierze fotowoltaika (w 2022 roku z paneli fotowoltaicznych korzysta ponad milion prosumentów). Według danych Agencji Rynku Energii, moc elektryczna osiągalna w instalacjach OZE w ramach fotowoltaiki wynosiła w styczniu 2023 roku 12 435MW (w porównaniu do 8 145MW w styczniu 2022). Na drugim miejscu plasuje się energia wiatrowa (8 191MW styczniu 2023, 7 071MW w styczniu 2022).

Można zaobserwować, że odnawialne źródła energii zyskują na popularności w naszym kraju, na co bez wątpienia ma wpływ wzrost cen energii elektrycznej czy problemy z dostawami węgla.

Unijne regulacje, jak np. te dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym, również mają przyczyniać się do tego, że OZE będzie stanowiło coraz większy udział w miksie energetycznym naszego kraju, jak i całego kontynentu. Zgodnie z prawem UE, celem w roku 2020 było wygenerowanie energii z odnawialnych źródeł na poziomie 15% i Polska ten cel osiągnęła. Do 2030 roku celem Unii Europejskiej jest wzrost wykorzystania OZE do poziomu 32%.

UE ogłasza także szereg innych planów, które mają przyczynić się do postawionego celu, jakim jest neutralność klimatyczna całego kontynentu do 2050 roku, a które zapowiadają się jako dość duża rewolucja w ramach energetyki. Jednym z nich jest np. plan zakazu rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami spalinowymi, który ma wejść w życie w 2035 roku.

Odnawialne źródła energii w biznesie

Rosnące koszty energii elektrycznej mogą zaburzyć płynność finansową firmy. Prowadząc swój biznes, warto otworzyć się na odnawialne źródła energii, które poza tym, że są ekologiczne, mogą obniżyć comiesięczne rachunki.

Instalacja paneli fotowoltaicznych to spory wydatek inwestycyjny, jednak można liczyć na szybki zwrot, a także jest możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań. Warto również rozważyć zmianę (nawet częściową) floty samochodowej na auta elektryczne – to rozsądny ruch, patrząc przyszłościowo na planowane zmiany w przepisach. Inwestycja w infrastrukturę, która będzie produkować zieloną energię dla twojej firmy pozwoli ci na niezależność i ograniczenie kosztów, a w dalszej perspektywie może stać się nawet przewagą konkurencyjną.

Jeśli chcesz mieć wpływ na środowisko naturalne, możesz także korzystać z energii elektrycznej z certyfikatem pochodzenia, czyli gwarancją, że otrzymywany prąd, pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

 

Źródła:

  • https://www.are.waw.pl/
  • https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/odnawialne-zrodla-energii-czym-sa-i-co-nalezy-o-nich-wiedziec
  • https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/zielona-energia/odnawialne-zrodla-energii

Upraszczamy
prowadzenie firmy

Załóż darmowe kontoPorozmawiajmy