fbpx
Jak zabezpieczyć oszczędności firmy przed kryzysem?

Inflacja w Polsce bije kolejne rekordy, a spowolnienie gospodarcze właśnie się pojawiło. Jak finansować potrzeby swojej firmy w tak trudnych czasach i co zrobić, aby przedłużająca się dekoniunktura nie „przejadła” firmowej gotówki?

Na pytanie „co to jest inflacja?” można odpowiedzieć bardzo prosto: to powszechny, często dynamiczny, wzrost cen, który powoduje, że wartość pieniądza z czasem spada. Wzrost cen może być niewspółmiernie większy niż wzrost płac, a więc ze swojej pensji konsument może kupić coraz mniej. Inflacja działa zatem jak dodatkowy podatek dla klientów, a nadmiarowych podatków nie lubi przecież nikt…

Skutki inflacji i reakcje na nią

Podnoszenie stóp procentowych – czyli interwencje Rady Polityki Pieniężnej – mają na celu przede wszystkim zdusić inflację. To jak na razie się nie udaje, bo inflacja śrubuje rekordy, a dodatkowo dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują spowolnienie
w gospodarce. Wzrost gospodarczy w II kwartale 2022 roku wyniósł 5,5% wobec 8,5% z pierwszego kwartału.

Czas pokaże, czy na rynku zapanuje recesja, czy zaczynamy jednak mówić o stagflacji, czyli wysokiej inflacji przy jednoczesnej stagnacji gospodarki i braku gwałtownego wzrostu bezrobocia. Niezależnie od rozwoju sytuacji, natychmiastowa poprawa jest niemożliwa, a więc przedsiębiorcy muszą się zatem przygotować na kolejne miesiące walki o płynność finansową i zapewnienie finansowania swoich projektów.

Zobacz także: Czy moja branża jest odporna na kryzys gospodarczy?

Jak finansować firmę w czasach wysokiej inflacji?

Do tej pory, jeśli na horyzoncie pojawiała się nagła potrzeba inwestowania lub zapewnienia płynności działania firmy, przedsiębiorca niemal od razu myślał o kredytowaniu w banku. Powszechne było finansowanie w ramach kredytu inwestycyjnego lub obrotowego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że kryteria oceny kredytów na przestrzeni ostatnich 2 lat uległy zmianom, na co wskazuje Patryk Zawadzki – konsultant i doradca finansowy przedsiębiorców, w jednym z odcinków podcastu Przyspiesz biznes pt. Jak chronić gotówkę swojej firmy podczas inflacji?

Banki muszą trochę bardziej restrykcyjnie spojrzeć na klienta. Brać pod uwagę, że dzisiaj kredyt jest droższy, raty wyższe, a więc zdolność kredytowa spada. Jednak nie tylko sam koszt kredytu jest większy – tłumaczy Patryk Zawadzki i dodaje – scoringi niestety troszeczkę spadają, a niektóre branże są wręcz wykluczane z finansowania.

Wciąż niepewna sytuacja pandemiczna i doświadczenia dwóch ubiegłych lat powodują, że banki raczej nie ścigają się o to, aby finansować branże takie jak chociażby hotelarstwo czy gastronomia.

Płynność finansowa w czasach stagflacji

Aby unikać zatorów w płatnościach i utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa, można skorzystać z innych instrumentów, takich jak faktoring i windykacja. Na czym polega faktoring?

 • Wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności,
 • Przekazujesz ją firmie faktoringowej,
 • Faktor wypłaca ci nawet 90% faktury od razu,
 • Tym samym twój kontrahent w określonym terminie zwraca pieniądze nie tobie, lecz faktorowi,
 • Po zapłacie, faktor przelewa ci resztę wartości faktury pomniejszoną o swoją prowizję.

Niezapłacone w terminie faktury można natomiast odzyskać dzięki windykacji. Firmy, które zajmują się windykacją należności słyną z nawet 80%-owej skuteczności w odzyskiwaniu pieniędzy z niezapłaconych faktur. Co ważne: windykacja działa też korzystnie na opłacanie przyszłych faktur. 33% firm z sektora MŚP, które zleciło windykację należności, zaobserwowało wzrost liczby faktur regulowanych na czas.

Finansowanie projektów a inflacja

Pomimo trudnych czasów, jeśli przedsiębiorstwo ma plan inwestycyjny i solidne podstawy działania, to bez względu na inflację, nadal możliwe jest pozyskanie zewnętrznego finansowania w formie chociażby private equity. Chodzi tu o fundusz inwestycyjny lub prywatnego inwestora, który w zamian za udziały w firmie i ewentualną późniejszą dywidendę, będzie skłonny zainwestować w rozwój firmy. Co decyduje o atrakcyjności firmy w oczach inwestora? Innowacyjność firmy, jej produktu, a także solidne zabezpieczenia w postaci np. nieruchomości.

Sposobem na sfinansowanie firmowych projektów może być też uruchomienie społecznościowego finansowania udziałowego. Platformy typu Beesfund, Kickstarter, PolakPotrafi oferują firmom pozagiełdowy sposób sprzedaży udziałów lub symbolicznego wsparcia projektów. W 2021 roku w taki sposób firmy otrzymały od inwestorów już niemal 124 miliony złotych. Takie rozwiązanie ma jednak swoje ograniczenia – przynajmniej na razie do 1 mln euro. Limit będzie jednak zwiększany docelowo aż do 5 milionów euro.

Zobacz także: Ubezpieczenie firmy – co obejmuje i jakie warto wybrać dla swojej działalności gospodarczej?

Jak zabezpieczyć oszczędności przed kryzysem?

Możesz mieć wrażenie, że gotówkę na firmowych kontach inflacja wręcz „zjada”, bo każdego miesiąca możesz za nią kupić mniej. Jak ją uchronić? Jeśli comiesięczne wpływy pozwalają ci na zostawienie nadwyżki i prognozujesz, że będą one występowały w przyszłości, to możesz pomyśleć o inwestowaniu. Niekoniecznie mowa tu o Giełdzie Papierów Wartościowych. Twoje przedsiębiorstwo może zakupić więcej materiałów, czynników wytwórczych i towarów, które mogą być deficytowe w najbliższych miesiącach lub których cena może wzrosnąć. Pieniądze można przeznaczyć też na zakup nieruchomości czy ziemi.

Jeśli nadwyżki finansowe firmy są spore, to być może jest to czas, aby wyjść na łowy. Można się zastanowić nad szukaniem szans pod kątem akwizycji innych przedsiębiorstw, które mają problemy i są to okazje rynkowe. To pozwoli nam, w pewnej perspektywie, powiększyć skalę działalności – zauważa Patryk Zawadzki. Inaczej należy postępować z gotówką jeśli zysk (nawet duży!) był jednorazowy i nie widać perspektywy na regularne odkładanie nadwyżek w najbliższym czasie. Wtedy takie środki – zdaniem eksperta – pomimo wpływu inflacji, lepiej zachować jako poduszkę bezpieczeństwa na kolejne podwyżki cen: energii, surowców, półproduktów czy żywności, a te mogą jeszcze zaskoczyć.

Źródła:

 • https://makroekonomia.mbank.pl/204218-polska-spieszmy-sie-kochac-pkb-tak-szybko-hamuje
 • https://www.ecb.europa.eu/ecb/educational/explainers/tell-me-more/html/what_is_inflation.pl.html
 • https://www.totalmoney.pl/artykuly/895864,kredyty-gotowkowe,wszystko–co-musisz-wiedziec-o-inflacji,1,1
 • https://kaczmarski.pl/getattachment/2c1477be-b793-4dd4-add8-4d7927f347da?stamp=637686878355230000
 • https://mfiles.pl/pl/index.php/Private_Equity
 • https://www.rp.pl/finanse/art35728211-crowdfunding-w-polsce-wystrzelil-duze-pieniadze-plyna-z-sieci
 • https://www.money.pl/gospodarka/zywnosc-kosztuje-coraz-wiecej-to-nie-koniec-podwyzek-6790040146639616a.html

Upraszczamy
prowadzenie firmy

Załóż darmowe kontoPorozmawiajmy