fbpx
Menu
Menu

Nieruchomości komercyjne – czym jest lokal komercyjny?

Jakie są rodzaje nieruchomości komercyjnych?

Nie ulega wątpliwości, że rynek nieruchomości komercyjnych w ostatnich latach przeżywał wiele zawirowań. Pandemia Covid-19 spowodowała, że z lokali biurowych przenosiliśmy się do prywatnych mieszkań, a zamknięte sklepy i lokale usługowe spowodowały znaczny spadek zysków najemców, co mogło prowadzić do trudności z regulowaniem bieżących opłat za wynajem powierzchni komercyjnej.

Dziś zauważamy, że nieruchomości komercyjne wracają na swoje dawne tory – w największych polskich miastach widać gołym okiem wzrost zapotrzebowania np. na przestrzenie biurowe, gdyż nowych powierzchni wciąż przybywa. Wszystko o wynajmie biur i magazynów to temat jednego z odcinków podcastu Przyspiesz biznes, w którym to właśnie o nieruchomościach komercyjnych rozmawiamy z dr. Kamilem Kaweckim.

Nieruchomość komercyjna – co to jest?

Nieruchomość komercyjna to przestrzeń, która służy do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to więc z jednej strony miejsce dla przedsiębiorcy, przeznaczone do wykonywanej przez niego aktywności biznesowej, a z drugiej jest to powierzchnia, która generuje zysk dla właściciela (inwestora), który wynajmuje ją przedsiębiorcy. Można więc powiedzieć, że celem nabywania, bądź korzystania z nieruchomości komercyjnej jest osiąganie przychodów.

Nieruchomości komercyjne są co do zasady niezamieszkałe, jednak deweloperzy coraz częściej proponują rozwiązania tzw. mixed-used, czyli np. budynki z lokalami komercyjnymi na parterze i lokalami mieszkalnymi do kupna lub wynajęcia na wyższych piętrach.

Nieruchomości komercyjne dostosowuje się do charakteru działalności, która będzie w nich prowadzona – zupełnie inne wymogi techniczne ma np. lokal komercyjny przeznaczony na punkt gastronomiczny, a inne na przestrzeń biurową.

Rodzaje nieruchomości komercyjnych

Można spotkać się z różnymi rodzajami nieruchomości komercyjnych, jednym z nich jest rozróżnienie pod kątem tego, jaką funkcję spełnia dana powierzchnia, tutaj wyróżnia się:

  • Lokale biurowe – przestrzenie dedykowane do szeroko pojętej pracy biurowej. Można spotkać się z klasyfikacją według jakości wykończenia A,B i C, gdzie C jest przypisywana do lokali komercyjnych o najniższym standardzie.
  • Lokale usługowe – ten rodzaj nieruchomości komercyjnych obejmuje szeroki zakres powierzchni, tj. hale produkcyjne, magazyny, prywatne przychodnie, parkingi, placówki gastronomiczne, salony kosmetyczne i fryzjerskie czy obiekty turystyczne, jak hotele i pensjonaty. W przypadku tego rodzaju nieruchomości komercyjnych ogromną rolę odgrywa lokalizacja – czy jest to obiekt w centrum miasta, w pobliżu atrakcji turystycznej, bądź czy jest odpowiednio dostępny dla potencjalnych klientów (np. poprzez dobre połączenie komunikacyjne). To między innymi usytuowanie lokalu usługowego ma wpływ, czy działalność w nim prowadzona będzie przynosiła zysk, dlatego decydując się na lokowanie kapitału w nieruchomości inwestycyjne, warto szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie zapisy w umowie z najemcą.
  • Lokale handlowe – zróżnicowana grupa nieruchomości komercyjnych, ponieważ znajdują się w niej małe wolnostojące lokale, jak i wielkopowierzchniowe galerie handlowe, w obrębie których jest zlokalizowanych wiele sklepów.

Zobacz także: 5 wskazówek, jak skutecznie zarządzać firmą

Zakup nieruchomości komercyjnej – o czym warto wiedzieć?

Osiąganie zysku z nieruchomości komercyjnej to jeden ze sposobów na zarabianie pieniędzy. Wieloletnia umowa z najemcą może przynosić stałe i pewne zyski. Jeżeli rozważasz taką formę inwestycji, do wyboru masz dwie formy zakupu:

  • Istniejący lokal, posiadający już najemcę, który ma podpisaną umowę – jest to komfortowa opcja, ponieważ nie musisz poszukiwać dzierżawcy, a także możesz szybciej ocenić czy działalność wynajmującego jest dochodowa,
  • Niezagospodarowany lokal do samodzielnej adaptacji – musisz liczyć się z wyzwaniem znalezienia odpowiedniego najemcy, którego działalność będzie przynosiła zyski. Ważna jest także dogłębna analiza pod kątem lokalizacji, formy działalności, która będzie prowadzona w lokalu czy ogólnego stanu nieruchomości komercyjnej.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, kluczowe dla twojego bezpieczeństwa finansowego jest zweryfikowanie wypłacalności dzierżawcy, który będzie miał wynajmować twój lokal komercyjny.

Jeśli interesuje cię taka forma inwestycji, nieruchomości komercyjne na sprzedaż znajdziesz w wielu portalach internetowych, które publikują oferty w różnych kategoriach i lokalizacjach.

Zapisz się na newsletter

Nie przegap wartościowych informacji ze świata finansów i biznesu!

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.