fbpx

Jak zadbać o zdrowie finansowe firmy? Kontroluj płynność finansową!

Dlaczego płynność finansowa jest tak ważna? Sprawdź sposoby za zabezpieczenie płynności finansowej

Na powodzenie i sukces firmy składa się wiele czynników – wysokiej jakości produkt lub usługa, świetna obsługa klienta czy skuteczne działania marketingowe. Przedsiębiorstwo jest niczym system naczyń połączonych, gdzie każde działanie ma wpływ na całość funkcjonowania biznesu. Jest jednak jedna kluczowa kwestia, o którą szczególnie należy się zatroszczyć, prowadząc firmę.

Jak dbać o płynność finansową firmy

Mowa tutaj o płynności finansowej. To właśnie od niej zależy kondycja biznesu i co za tym idzie, możliwość jego funkcjonowania i ciągłego rozwoju. Zgodnie z definicją, płynność finansowa to zdolność firmy do regulowania bieżących zobowiązań, takich jak należności za towary i usługi, wynagrodzenia pracowników i obligatoryjne opłaty (np. do ZUS-u i Urzędu Skarbowego).

Płynność finansowa – dlaczego jest tak istotna?

Przede wszystkim warto pamiętać, że płynność finansowa jest podstawą funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, ponieważ znacząco wpływa na jego działanie i bezpieczną pozycję na rynku.

Utrzymywanie płynności finansowej pozwala na podejmowanie nowych inwestycji, dzięki czemu firma może eksplorować kolejne możliwości rozwoju i zwiększania zysku. Kiedy Twój biznes traci płynność, pojawia się ryzyko kłopotów prawnych, utraty wykwalifikowanej kadry pracowniczej, strat wizerunkowych czy w najgorszym przypadku niewypłacalności i upadłości.

Jak wynika z „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” (PARP, 2021), 1/3 firm nie przeżywa pierwszego roku swojej działalności. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco monitorować sytuację finansową i przyglądać się przepływom pieniężnym, czyli cash flow.

Sposoby na zabezpieczenie płynności finansowej

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego kiedy prowadzisz firmę, bardzo ważne jest stałe dbanie o jej płynność finansową. Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które Ci w tym pomogą:

 1. Utrzymuj porządek w kontakcie z klientem
 • Zweryfikuj kontrahenta
 • Negocjuj korzystne umowy (uwzględnij przedpłaty i zaliczki) i jak najkrótsze terminy płatności za faktury
 • Jasno określ kary/sankcje za brak terminowej opłaty
 • Stale monitoruj należności
 • Wystawiaj fakturę po każdym etapie wykonania usługi, jeśli jest ona kilkuetapowa.
 1. Zarządzaj finansami – wpływami i wydatkami
 • Na bieżąco analizuj i kontroluj finanse, planuj przychody i koszty
 • Identyfikuj zagrożenia i reaguj na nie jak najszybciej
 • Nie zamrażaj zbyt dużo gotówki w zapasach, analizuj magazyny
 • Stwórz poduszkę finansową

Zadbaj o płynność finansową z Apfino

To nie wszystkie sposoby na zdrowe finanse. O kondycję swojego biznesu zatroszczysz się również, korzystając z usług na naszej platformie.

 1. Skorzystaj z faktoringu

Jeśli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, usługa faktoringu jest dla Ciebie. Dzięki niej szybko otrzymasz pieniądze, bez konieczności oczekiwania na przelew od klienta. Zobacz 5 najczęstszych sytuacji, w których warto skorzystać z faktoringu.

Środki pozyskane z faktoringu możesz przeznaczyć na dowolny cel. Ta usługa to świetna alternatywa dla kredytu, ponieważ nie powoduje zadłużenia i nie wpłynie na Twoją zdolność kredytową. Faktoring to rozwiązanie również dla mikro i małych firm, freelancerów czy start-upów.

Sprawdź faktoring online w Apfino

 1. Skorzystaj z windykacji polubownej

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę windykacyjną Kaczmarski Inkasso (Badanie TGM Research „Audyt windykacyjny” na małych i średnich firmach, styczeń 2022), aż 59% przedsiębiorców przyznaje, że doświadcza problemów z regulowaniem faktur na czas przez kontrahentów, a co 5. zmaga się z tym zdecydowanie często.

Zatory płatnicze, wynikające z braku płatności przez klientów, stwarzają ogromne zagrożenie dla zdrowia finansowego biznesu. Jeśli takie sytuacje zdarzają się w Twojej firmie, windykacja polubowna w Apfino pomoże Ci odzyskać należności i zachować dobre relacje z kontrahentami. Jeśli nadal masz wątpliwości, rozprawiliśmy się z mitami o windykacji!

Windykacja polubowna polega na profesjonalnych negocjacjach jak najszybszej spłaty zadłużenia. Zlecenie sprawy nic nie kosztuje, a poniesioną prowizję możemy bezpłatnie odzyskać od Twojego dłużnika.

Sprawdź windykację polubowną w Apfino

Kiedy planujesz rozpocząć współpracę z nowym klientem, bądź przedłużyć już obecną, warto sprawdzić jego sytuację finansową, by uniknąć problemów z płynnością finansową. Informacje o potencjalnych partnerach biznesowych znajdziesz w biurach informacji gospodarczej, wywiadowniach gospodarczych, biurach informacji kredytowej czy giełdach wierzytelności.

Istotnym elementem kontroli kontrahentów jest również stosowanie monitoringu w ramach współpracy z biurami informacji gospodarczych – powiadamianie o każdorazowej zmianie sytuacji kontrahenta: wpisie lub usunięciu z rejestru dłużników.

Zapisz się na newsletter

Nie przegap wartościowych informacji ze świata finansów i biznesu!

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.