fbpx
Jak się przebranżowić – od czego zacząć zmianę branży?

Twoja praca nie sprawia ci już satysfakcji? Codzienne obowiązki przestały być interesujące i odczuwasz coraz większą frustrację? To może być znak, że potrzebujesz zmiany – branży, zawodu, a może formy swojej działalności. W tym artykule podpowiemy ci, jak podejść do tematu zmiany kwalifikacji i jak się przebranżowić.

Praca na jednym stanowisku przez całe zawodowe życie już dawno przestała być powszechnym zjawiskiem. Dzisiaj pożądaną cechą osobowości jest elastyczność i łatwość dostosowania się do dynamicznego świata. Zmiana branży to jednak poważna decyzja, którą warto dokładnie przemyśleć i zaplanować cały proces, aby nie napotkać po drodze nieprzyjemnych niespodzianek.

Zmiana branży – kiedy warto o niej pomyśleć?

Powodów do zmiany branży i poszukiwań nowej ścieżki zawodowej może być wiele: brak motywacji do wykonywania zadań, ograniczone możliwości rozwoju i awansu, niezadowalające warunki finansowe czy zmiany na rynku pracy, które powodują, że na twoją profesję nie ma zapotrzebowania. Jeśli czujesz wypalenie zawodowe, brak docenienia ze strony przełożonych czy współpracowników, spadek zaangażowania i frustrację, to na pewno dobry moment na rozważenie zmiany kwalifikacji i zawodu.

Pytania „jak zmienić branżę” i „jak się przekwalifikować” zadają sobie zarówno osoby pracujące na etacie i poszukujące sposobu na zmianę zawodu, jak i osoby, które prowadzą biznes lub dopiero planują założyć działalność gospodarczą.

Jak się przebranżowić, by nie żałować tej decyzji? Przede wszystkim rozplanuj kolejne działania związane z przebranżowieniem – zdecydowanie nie polecamy rzucania pracy z dnia na dzień bez uprzedniego przygotowania następnych kroków.

Jak się przebranżowić – od czego zacząć?

Nie wiesz, czym chcesz się zajmować w nowej branży? Na początku przeanalizuj swoje mocne i słabe strony, zastanów się co cię wyróżnia wśród innych osób i czym najbardziej lubisz się zajmować – to na pewno pomoże ci w określeniu, jakie kompetencje pracownika posiadasz i w jakim zawodzie są one niezbędne. Przyda się to również w określeniu, jakie posiadasz obszary do rozwoju, dzięki którym zaplanujesz udział w odpowiednich szkoleniach lub kursach.

Kwestia podnoszenia kompetencji jest bardzo istotna, jeśli twoim celem jest przebranżowienie się. Obecnie jest wiele możliwości edukacji i przyswajania nowych umiejętności – możesz uczęszczać np. na studia podyplomowe, kursy specjalistyczne czy samodzielnie uczyć się przez internet, np. biorąc udział w webinarach czy szkoleniach online. Pomyśl także, jakie są twoje potrzeby związane z nowym zawodem – jak ma wyglądać twoja praca, jakie zadania będą cię satysfakcjonowały oraz jakie masz oczekiwania finansowe.

Jak poznać nową branżę, w której zamierzasz rozpocząć pracę? Uczęszczaj na eventy branżowe (przy okazji zapraszamy do wysłuchania odcinka naszego podcastu Przyspiesz biznes pt. Jak efektywnie wykorzystać eventy w Twoim biznesie?), nawiąż kontakty z osobami z branży (np. poprzez LinkedIn). Warto również przetestować pracę w nowym zawodzie, np. na stażu, praktykach czy wolontariacie oraz wymieniać się spostrzeżeniami ze znajomymi, którzy pracują już w danym zawodzie.

Jak się przebranżowić i założyć własną działalność?

Jeśli aktualnie pracujesz na etacie i czujesz, że to czas na zmiany, może się również u ciebie pojawić myśl o założeniu własnej działalności. W tej sytuacji ogromnie ważne jest znalezienie takiej formy działalności, która będzie cię interesować i która będzie przynosić zyski.

Start z nowym biznesem to spore wyzwanie, ale wiele spraw możesz załatwić nawet bez wychodzenia z domu. Na początku zastanów się na rodzajem działalności gospodarczej, wybierz także formę prowadzenia księgowości i rodzaj opodatkowania.

Przed założeniem firmy sprawdź także, jakie mogą być błędy początkujących przedsiębiorców i staraj się ich unikać. Możesz się sprawdzić jako przedsiębiorca, korzystając ze wsparcia marki z ugruntowaną pozycją na rynku, wybierając formę działalności, jaką jest franczyza.

Upraszczamy
prowadzenie firmy

Załóż darmowe kontoPorozmawiajmy