fbpx

Faktoring – kiedy warto z niego skorzystać? 5 najczęstszych sytuacji

Czy faktoring to usługa dla Twojej firmy? Sprawdź, kiedy warto zlecać faktury do finansowania.

Faktoring to sposób na dostęp do pieniędzy „zamrożonych” w fakturach i utrzymanie płynności finansowej w firmie. Pozwala on na szybkie pozyskanie gotówki, bez zadłużania się, dzięki czemu można ze spokojną głową rozwijać biznes. W dużym skrócie usługa ta polega na przyspieszeniu płatności faktur, wystawionych z długim terminem płatności.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Faktoring online na platformie Apfino to usługa, która pozwoli Ci mieć finanse zawsze pod kontrolą. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach faktoring sprawdza się najlepiej.

Więcej na temat tego, czym jest faktoring oraz jakie są jego rodzaje, pisaliśmy w poprzednim artykule. Przypomnijmy krótko, kto i kiedy może z niego skorzystać. Na pewno warto sięgnąć po faktoring, jeśli:

  • wystawiasz faktury z długim terminem płatności, np. 14, 30 czy nawet 90 dni,
  • chcesz zabezpieczyć się przed ewentualnymi zatorami płatniczymi,
  • chcesz zapewnić swojej firmie bezpieczeństwo i zadbać o płynność finansową,
  • jesteś freelancerem lub prowadzisz niedużą firmę i długie terminy płatności sprawiają, że okresowo brakuje Ci środków na pokrycie bieżącej działalności,
  • jesteś dużym dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorcą, który inwestuje w rozwój.

Aby móc skorzystać z formy finansowania, jaką jest faktoring, nie trzeba wykazywać zysków ani generować przychodów. Dla firmy faktoringowej ważne są przede wszystkim Twoje relacje z kontrahentami i to, że wystawiasz faktury. Z faktoringu na platformie Apfino skorzystać mogą nawet firmy z krótkim stażem działalności i z niewielkimi zadłużeniami – a z tych powodów ich wnioski o finansowanie są w ostatnim czasie często odrzucane przez banki.

Jeśli spełniasz powyższe warunki, czytaj dalej. Przygotowaliśmy zestawienie praktycznych sytuacji, w jakich faktoring sprawdzi się idealnie.

Nie możesz liczyć na kredyt

Po faktoring warto sięgnąć, jeśli Twoja firma nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej – np. z racji krótkiej historii kredytowej czy w związku z brakiem twardych zabezpieczeń, a niemal każdy dzień prowadzenia działalności to walka. Taka sytuacja powoduje, że ciągle masz problem z wypracowaniem płynności finansowej. Przekazanie nawet części faktur do sfinansowania u faktora pozwoli chociaż na chwilę odetchnąć. Będziesz mógł przestać walczyć o przetrwanie i skupić się na rozwoju i pozyskiwaniu nowych klientów.

Środki pozyskane dzięki faktoringowi pozwolą Ci spłacić wszystkie zobowiązania, co ograniczy Twoje ewentualne zadłużenie i tym samym korzystnie zmieni strukturę bilansu w firmie. W ten sposób faktoring pozytywnie wpłynie na zwiększenie zdolności kredytowej, jeśli w przyszłości będziesz ubiegał się o kredyt. Warto w tym miejscu także podkreślić, że faktoring nie powoduje zadłużenia i nie wpływa niekorzystnie na zdolność kredytową.

Sezonowość sprzedaży

Notujesz regularne kumulacje sprzedaży na przemian z zerową sprzedażą w niektórych miesiącach? Wszystko wskazuje na to, że Twój biznes jest sezonowy. Nie jest to lekki kawałek chleba. Może być tak, że nawet ponad 60% rocznych przychodów Twojej firmy przypada na ostatni kwartał roku. Jeśli do tego dochodzi fakt, że Twoi klienci w większości stanowią duże firmy, kupujące w ilościach hurtowych, ale rzadko płacące z góry – pojawia się wręcz konieczność poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania. Warto wtedy sięgnąć po faktoring i nie martwić się o płynność finansową.

Faktoring online dostępny jest dla użytkowników platformy usług finansowych Apfino. Aby skorzystać z faktoringu nie trzeba udawać się do placówki stacjonarnej z plikiem papierowych zaświadczeń. Weryfikacja klienta i decyzja o przyznaniu limitu finansowania trwa kilka minut, a całość procesu odbywa się w pełni online, dzięki temu należność ze swojej faktury możesz mieć nawet w 15 minut na swoim koncie.

Zapisz się na newsletter

Nie przegap wartościowych informacji ze świata finansów i biznesu!

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.