fbpx
Menu
Menu

Faktoring a kredyt – kiedy warto zdecydować się na finansowanie faktur?

Faktoring a kredyt – jakie są różnice między tymi rodzajami finansowania firmy?

Usługa faktoringu w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. Z informacji Polskiego Związku Faktorów wynika, że firmy oferujące tę usługę, w 2021 roku zrealizowały ją dla 41% więcej przedsiębiorców niż w roku poprzednim. Dane opublikowane pod koniec stycznia mówią, że z faktoringu korzysta już 26 tysięcy podmiotów gospodarczych.

W obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych (rosnąca inflacja), jak również przy wysokich stopach procentowych, zainteresowanie tradycyjnym finansowaniem może być mniejsze. Dodatkowym elementem zniechęcającym przedsiębiorców do zaciągania nowych kredytów może być bardziej rygorystyczna polityka kredytowa banków. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, w lutym 2022 banki udzieliły ponad 11% mniej kredytów mikroprzedsiębiorcom niż w lutym zeszłego roku.

Firmy są dzisiaj często w niełatwym położeniu w związku z trudną sytuacją na świecie oraz szeregiem niepewności z nią związanych. Zniechęca to je do ponoszenia wysokich kosztów związanych z tradycyjnym finansowaniem.

Naturalnym kierunkiem wsparcia płynności finansowej w obecnych czasach jest faktoring, który pozwala przyspieszyć płatność z faktur wystawionych z odroczonym terminem. Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia finansowego dla swojego biznesu, i zastanawiasz się między faktoringiem a kredytem, zobacz nasze porównanie tych usług.

Faktoring a kredyt – czym charakteryzuje się faktoring?

Faktoring to w skrócie zamiana faktur na gotówkę. Ta usługa finansowa polega na tym, że firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy zaliczkę z wystawionej przez niego faktury (która wynosi zazwyczaj 80-90% wartości brutto lub 100% netto faktury). Gdy kontrahent opłaci fakturę, przedsiębiorca otrzymuje od faktora pozostałą sumę pomniejszoną o odsetki i prowizję.

Zobacz więcej: Faktoring – popraw płynność finansową swojej firmy!

 

Faktoring a kredyt – czym jest kredyt obrotowy?

Na rynku usług finansowych dostępnych jest wiele rodzajów kredytów przeznaczonych dla firm. Kredyt, zarówno jak faktoring, to sposób na finansowanie przedsiębiorstwa. Bieżące koszty prowadzenia biznesu może pomóc pokryć kredyt obrotowy.

Wyróżnia się:

  • Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym – bank przyznaje limit kredytowy na firmowym koncie bankowym, ze środków korzystasz w dowolnym momencie (bez konieczności podawania powodu pobierania środków), a debet spłacasz poprzez wpływ na konto.
  • Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym – konieczne jest utworzenie odrębnego rachunku bankowego oraz podanie celu, na jaki potrzebne są pieniądze. Kredyt udzielany jest w jednej lub kilku transzach i podobnie wygląda jego spłata – jest jednorazowa lub rozłożona na raty.

Faktoring a kredyt – porównanie

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że obie te usługi finansowe są do siebie dość podobne. Jednak faktoring i kredyt różni bardzo wiele kwestii, które podzieliliśmy tematycznie.

  1. Dostępność

Faktoring jest o wiele łatwiej dostępny niż kredyt. Najważniejsze podczas wnioskowania są wystawiane kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności. Firma faktoringowa kupuje faktury od przedsiębiorcy, które stają się zabezpieczeniem płatności. Co więcej, z usługi faktoringu mogą skorzystać zupełnie nowe firmy na rynku, startupy, również biznesy mające niewielkie zadłużenia czy należące do branż wysokiego ryzyka.

W przypadku kredytu musisz mieć regularne przychody, a także odpowiednio długi staż działalności oraz przygotować się na więcej formalności, niż jest to wymagane przy faktoringu. Procedury bankowe są zdecydowanie bardziej rygorystyczne, jeśli chodzi o udzielenie finansowania.

  1. Szybkość

Procedura kredytowa może potrwać nawet do kilku tygodni, natomiast wnioskowanie o faktoring jest uproszczone i zautomatyzowane. Wniosek złożysz online, a pieniądze otrzymasz na konto nawet tego samego dnia.

  1. Zobowiązanie

Warto podkreślić, że faktoring nie jest zobowiązaniem – nie powoduje zadłużenia i nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową. Korzystając z tej usługi niejako otrzymujesz dostęp do swoich pieniędzy (które zarobiłeś), tylko wcześniej niż gdyby tę płatność wykonał twój kontrahent.

Decydując się na kredyt, otrzymujesz środki pieniężne należące do instytucji finansowej i jesteś zobligowany do ich spłacenia w określonym terminie.

  1. Cel

Środki pozyskane dzięki faktoringowi możesz przeznaczyć na absolutnie dowolny cel.

Przed wzięciem kredytu jest wskazane, by wiedzieć, na jaki konkretnie cel zostaną przekazane środki – od tego może zależeć rodzaj przyznanego kredytu.

  1. Koszty

Wybierając faktoring, z góry możesz założyć jaki będzie jego koszt – w cenniku usługi znajdziesz informację o stałej kwocie prowizji i odsetek.

Na koszty związane z kredytem składa się marża banku oraz stawka WIBOR, której wysokość nie jest stała, co może wpływać np. na zwiększenie się rat kredytu w przyszłości.

 

Źródła:

  • http://faktoring.pl/2022/01/27/finansowanie-faktur-zyskuje-coraz-wieksza-popularnosc/
  • https://media.bik.pl/informacje-prasowe/734441/sprzedaz-kredytow-dla-mikrofirm-w-lutym-2022-r-newsletter-bik-mikroprzedsiebiorcy

Zapisz się na newsletter

Nie przegap wartościowych informacji ze świata finansów i biznesu!

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.