fbpx
Jak nie popełniać tych błędów na starcie biznesu?

Praca na etacie nie jest dla ciebie i planujesz założyć firmę? Rozpoczynanie działalności staje się coraz prostsze, jednak warto pamiętać, że własny biznes to wiele wyzwań. Jest mnóstwo kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed wypełnieniem wniosku o założenie firmy.

Przyjrzeliśmy się temu, jakie błędy początkujących przedsiębiorców są najczęściej spotykane i mamy dla ciebie poradnik, jak uniknąć ich już na samym początku biznesowej przygody. Dlatego, jeśli startujesz ze swoją firmą, koniecznie przeczytaj!

Unikaj tych błędów początkujących przedsiębiorców

Określ grupę docelową

Zakładając biznes, chcesz oferować swoim klientom konkretne produkty lub usługi. Musisz zatem znać swoich odbiorców. Jakie osoby będą zainteresowane twoją ofertą? Jaki jest ich profil zawodowy czy prywatny? Dokładne określenie grupy docelowej pozwoli ci wybrać odpowiednie kanały sprzedaży i procesy marketingowe.

Stwórz biznesplan

Myśląc o tworzeniu biznesplanu, masz wizję wielogodzinnej pracy, która nie ma większego sensu? Nic bardziej mylnego! Biznesplan to bardzo istotny dokument, który powinien powstać na samym początku procesu zakładania firmy.

Biznesplan jest również wymagany w momencie, gdy chcesz starać się o dotacje na rozkręcenie biznesu.

Przede wszystkim biznesplan pozwoli ci usystematyzować pomysły, a także oszacować koszty, które są niezbędne, aby prowadzić działalność oraz poznać prognozowane przychody. Taki dokument daje ci również możliwość weryfikacji w przyszłości czy twoje wizje mają pokrycie w rzeczywistości i czy biznes odpowiednio się rozwija.

W biznesplanie warto uwzględnić także działania konkurencji – szczegółowa analiza tego, co robi konkurencja pozwoli ci znaleźć obszary, w których możesz się wyróżnić.

Wybierz odpowiednią formę działalności

To bardzo ważne, jaką formę działalności wybierzesz, ponieważ od tego zależą takie kwestie jak rodzaj opodatkowania czy księgowości. Warto także pamiętać, że są takie rodzaje działalności gospodarczej, które wymagają odpowiednich koncesji czy zezwoleń, a także są objęte podatkiem VAT. W tym temacie warto zasięgnąć rady eksperta, który podpowie odpowiednią formę działalności dla twojego biznesu.

Najprostszą formą dla początkującego przedsiębiorcy jest jednoosobowa działalność gospodarcza, natomiast odpowiedniego rodzaju działalności zależy przede wszystkim od charakteru twojego przedsięwzięcia. Wybierając JDG odpowiadasz w pełni za biznes – również majątkiem prywatnym. Jeśli więc twoja działalność może nieść pewne ryzyko lub po prostu chcesz ją założyć z inną osobą, rozważ spółkę. Jeżeli natomiast chcesz skorzystać z know how większego podmiotu, dowiedz się więcej na temat tego, czym jest franczyza.

Zadbaj o wystarczający budżet

Bardzo prawdopodobne jest to, że na samym starcie twoja firma będzie generowała więcej kosztów niż przychodów. Nic dziwnego – aby zacząć zarabiać, trzeba najpierw zainwestować.

Pamiętaj, że w momencie zakładania firmy, warto mieć zabezpieczony kapitał na co najmniej rok. Prowadzenie działalności wiąże się z cyklicznymi opłatami (jak np. ZUS), które należy uiszczać nawet wtedy, gdy firma nie przynosi dochodu. Posiadanie poduszki finansowej jest niezbędne w sytuacji, gdy kontrahenci zwlekają z płatnościami za przelewy czy w momencie niespodziewanej sytuacji społecznej lub politycznej. Dbanie o płynność finansową to podstawa funkcjonowania firmy od samego jej początku. W Apfino jesteśmy właśnie po to, aby cię w tym wspierać! Jeśli planujesz wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności możesz korzystać z faktoringu, natomiast jeśli twoi klienci będą zwlekać z płatnościami, skorzystaj z windykacji polubownej.

Zaplanuj działania marketingowe

W obecnym świecie musisz liczyć się z tym, że będziesz mieć liczną konkurencję. Dlatego, jeśli oferujesz świetne produkty i usługi, klienci raczej sami do ciebie nie trafią, ponieważ wielce prawdopodobne jest, że korzystają już z propozycji innej firmy. Dlatego tak ważna jest reklama!

Zaplanowanie odpowiedniego budżetu na działania marketingowe jest kluczowe, jeśli chcesz wyjść na rynek i pozyskiwać klientów. W końcu chcesz, żeby ludzie się o tobie dowiedzieli!

Tutaj wracamy do kwestii grupy docelowej – jeśli wiesz do kogo chcesz trafić z komunikatem, na tym etapie wybierzesz odpowiednie kanały i zaplanujesz np. reklamę internetową firmy.

Zdobądź podstawową wiedzę ze świata biznesu i finansów

Często zdarza się, że firma powstaje z pasji. Przyszły właściciel biznesu chce swoje hobby przekuć w dochodowy interes. Nikt nie wymaga od przedsiębiorcy, aby podczas prowadzenia swojego biznesu był jednocześnie prawnikiem i księgowym. Jednak podstawowa wiedza na temat podatków i finansów jest jak najbardziej na plus – warto od początku prowadzenia działalności mieć świadomość tego, jakie np. obligatoryjne koszty są związane z istnieniem biznesu. Dawkę wiedzy znajdziesz w podcaście Przyspiesz biznes!

Jedną z opcji dla początkującego przedsiębiorcy jest skorzystanie z wsparcia profesjonalnego biura rachunkowego, które będzie na co dzień opiekowało się ważnymi kwestiami podatkowymi, a także będzie na bieżąco ze wszelkimi zmianami i nowelizacjami.

Upraszczamy
prowadzenie firmy

Załóż darmowe kontoPorozmawiajmy