fbpx
Jak prowadzić biznes online?

Prowadzisz firmę, w której generuje się dużo dokumentów papierowych i zastanawiasz się czy można coś z tym zrobić? A może dopiero zaczynasz z własną działalnością gospodarczą i planujesz wszystkie procesy umiejscowić w Internecie? W tym artykule podpowiemy ci, z czego korzystać, aby prowadzić biznes online!

Zarządzasz biurem rachunkowym? Sprawdź koniecznie odcinek podcastu Przyspiesz biznes pt. Jak odpapierzyć biuro rachunkowe?

Biznes online – jak zrezygnować z dokumentów drukowanych?

Ze względu na czynniki związane z ochroną środowiska, a także z chęcią jak najbardziej efektywnego wykorzystywania czasu, zauważa się już od lat odchodzenie od papieru na rzecz rozwiązań cyfrowych. Nawet prowadząc działalność w branży księgowej, która kojarzy nam się wręcz z tonami dokumentów, coraz częściej dochodzi do rezygnacji z formy papierowej i rozbudowywania biznesu online.

Jakim narzędziom warto się przyjrzeć, aby zarządzać firmą w Internecie?

  1. Twórz dokumentację w formie cyfrowej: wszelkiego rodzaju dokumenty, które można wykonać w formie elektronicznej twórz za pomocą edytorów tekstu czy programów do prezentacji i udostępniaj je w formacie plików cyfrowych. Zrezygnuj z drukowania tych dokumentów, które nie potrzebują odzwierciedlenia na papierze.
  2. Jak najszybciej poznaj KSeF: obowiązkowe korzystanie z systemu e-Faktur jest zaplanowane na drugą połowę 2024 roku, natomiast warto już teraz przygotować swoją firmę na konieczność wystawiania i przechowywania faktur w formie elektronicznej. Dowiedz się więcej o obowiązkowym Krajowym Systemie e-Faktur z odcinka podcastu pt.: Co wiemy o KSeF?
  3. Przechowuj pliki i kopie zapasowe w chmurze: gromadź firmowe dokumenty na internetowym dysku, by łatwo mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia. To bezpieczny sposób dzielenia się plikami cyfrowymi z pracownikami czy partnerami biznesowymi. Pamiętaj, aby odpowiednio organizować pliki przechowywane w chmurze – używaj czytelnych nazw, twórz katalogi. IBARD, czyli Chmura Comarch to polskie rozwiązanie, która wspiera już wiele firm, które przenoszą swoje procesy do sieci.
  4. Stosuj elektroniczne podpisy: wykorzystaj podpis elektroniczny kwalifikowany, aby legalnie podpisywać i przesyłać dokumenty bez konieczności ich drukowania. Oszczędzaj czas, który zajmują wizyty w urzędach, bankach czy na spotkaniach.
  5. Wybierz oprogramowanie do prowadzenia biznesu: na rynku znajdziesz systemy, jak np. Comarch ERP, które służą do kompleksowego zarządzania wszelkimi procesami w firmie. Takie czynności, jak wystawianie faktur, księgowanie czy zarządzanie magazynem może odbywać się w jednym miejscu. Rodzaj systemu i jego funkcje dopasujesz do specyfiki swojej działalności.
  6. Korzystaj z wielu usług finansowych w jednym miejscu: platforma Apfino pozwala ci skorzystać z różnego rodzaju usług finansowych bez konieczności logowania się do wielu serwisów i drukowania dokumentów. Wygodnie i szybko wnioskujesz o usługi lub aktywujesz produkty finansowe bez wychodzenia z domu.

Biznes online – jak zaistnieć w sieci?

Prowadzenie biznesu online ma wiele korzyści. Nie potrzebujesz wynajmować dużego biura, które pomieści wszystkie segregatory i teczki z dokumentami, ponieważ przechowujesz je w formie cyfrowej. Wiele procesów, jak sprzedaż i reklama możesz również przenieść do Internetu, który daje ci wręcz nieograniczone możliwości dotarcia do potencjalnych klientów.

O czym warto pamiętać, jeśli chcesz stworzyć biznes online?

  • Jeżeli zajmujesz się sprzedażą stacjonarną i chcesz rozszerzyć swoją działalność, koniecznie zainteresuj się tematem sprzedaży w Internecie. Możliwości na zaprezentowanie swojego asortymentu jest wiele, możesz stworzyć własny sklep internetowy, a także umieścić ofertę w serwisie typu marketplace. Coraz bardziej popularną współpracy między firmą a konsumentem jest również sprzedaż subskrypcyjna, która jest sposobem na zbudowanie grona lojalnych klientów.
  • Jeśli będziesz sprzedawać produkty czy usługi online, musisz także pamiętać o reklamie. Kanały w social mediach to miejsca, gdzie możesz zaprezentować swoją działalność również bez ponoszenia kosztów. Internet to ogromna szansa na znalezienie nowych klientów, ale także spora konkurencja. Zobacz jeden z odcinków podcastu Przyspiesz biznes, w którym odpowiadamy na pytanie: Jak wykorzystać potęgę e-commerce w Twoim biznesie?
  • Zadbaj o komfort klientów, proponując wygodne płatności internetowe. Tak naprawdę im więcej możliwości zapłaty zaoferujesz, tym lepiej – podążanie za obecnymi trendami to konieczność, jeśli chcesz cieszyć się sukcesem swojego biznesu online

Upraszczamy
prowadzenie firmy

Załóż darmowe kontoPorozmawiajmy